گیمیفیکیشن چیست و چه تاثیری بر کسب‌و‌کار شما می‌گذارد؟

عالیت مستمر و پایدار در دنیای کسب‌وکار علاوه بر تعیین و پایبندی به استانداردهای متعالی و کیفیت بالا، نیازمند ایجاد رابطه‌هایی در سطح عاطفی و روانی است. البته اینکه میزان آگاهی و توجه نسبت به برند خود را افزایش بدهید و به دنبال جذب مشتریان بیشتری باشید چیزی نیست که بتوان از آن چشم پوشید؛ اما چالش تأثیرگذار بعدی که در پیش رو خواهید داشت حفظ آن مشتریان و ایجاد و تثبیت حس وفاداری در آن‌ها است. این همان‌جایی است که چیزی موسوم به «گیمیفیکیشن» به کارتان خواهد آمد.

گیمیفیکیشن چیست؟

گیمیفیکیشن که در زبان فارسی به عبارت‌هایی مانند «بازی‌وارسازی»، «بازی‌کاری»، «بازی‌سازی» و «بازی‌آفرینی» ترجمه شده، فرآیند استفاده از محرک‌ها و مکانیزم‌های بازی در محیط‌هایی است که اساساً به‌طورمعمول با بازی سنخیتی ندارند. هدف از گیمیفیکیشن برانگیختن تعامل بیشتر، مفرّح کردن فضا و تأثیرگذاری بر رفتارها و ایجاد رفتار موردنظر است.

گیمیفیکیشن

گیمیفیکیشن چه «نیست؟»

شاید هنگامی‌که از گیمیفیکیشن صحبت می‌کنیم به یاد بازی‌هایی بیفتید که صرفاً با اهداف تجاری تولید می‌شوند؛ اما نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که ما در گیمیفیکیشن چیز کاملاً جدیدی را از صفر شروع نمی‌کنیم، بلکه با تکیه بر آن دسته از مؤلفه‌ها و تکنیک‌های انگیزشی موجود در بازی‌ها که باعث جذابیت و درگیر ساختن مخاطب می‌شود، تلاش می‌کنیم تا تأثیر تجربه‌های کنونی را تقویت کرده و درنهایت به هدف موردنظر دست پیدا کنیم.

بیشتر بدانید: دیجیتال مارکتینگ چیست؟ نکاتی که برای موفقیت در تجارت خود باید بدانید

از کدام مکانیزم های بازی در گیمیفیکیشن استفاده می‌شود؟

گیمیفیکیشن بر مبنای آن دسته از مکانیزم‌ها یا محرک‌های اصلی بازی شکل می‌گیرد که قابلیت آن‌ها برای انگیزه دادن به مخاطب و تحریک وی به تعامل اثبات شده است. با بهره‌برداری از یک ترکیب مناسب از این مکانیزم ها می‌توانید به کمک گیمیفیکیشن به اهداف خود دست پیدا کنید:

  • امتیاز و پاداش: اگر مخاطب شما در طول فرآیند گیمیفیکیشن امتیاز یا پاداشی دریافت نکند، اساساً احساس حضور در یک تجربه جذاب و تعامل برانگیز را نخواهد داشت. وجود یک سیستم امتیازدهی به کاربر کمک می‌کند تا احساس کند که در یک رقابت حضور دارد و فعالیت‌هایی که انجام می‌دهد عبث و بیهوده نیست. در همین راستا بهتر است که برای انجام رفتارهایی که ارزشمندتر هستند یا به تلاش بیشتری نیاز دارند امتیاز بیشتری در نظر بگیرید تا مخاطب نسبت به انجام آن‌ها ترغیب شود. معمولاً گونه‌های متنوعی از امتیاز به مخاطب تعلق می‌گیرد؛ به‌عنوان‌مثال، امتیاز سابقه یا تجربه و امتیازاتی که قابل‌تبدیل به مواردی مانند کد تخفیف هستند. به‌علاوه، وجود سیستمی برای دریافت نشان یا مدال به‌عناوین‌مختلف (مثلاً مدال خریدار وفادار برای مشتریانی که بیش از ۱۰ خرید داشته‌اند) نیز می‌تواند انگیزه‌بخش ادامه انجام عمل موردنظر باشد.
  • ایجاد حس رقابت: هدف از جداول رده‌بندی نشان دادن رتبه و وضعیت کاربران در مقایسه با یکدیگر (رقبا) است. آن‌هایی که در صدر جدول قرار دارند از شهرت خود لذت می‌برند و برای حفظ موقعیتشان بیشتر تلاش می‌کنند؛ بقیه هم در جریان جایگاه خود نسبت به دیگران قرار می‌گیرند و برای کسب جایگاه بهتر انگیزه پیدا می‌کنند. غالباً وجود جدول رده‌بندی، مشوق خارق‌العاده‌ای برای فعالیت و مشارکت هرچه بیشتر در بازی است و هدفی چون رسیدن به رتبه‌های بهتر جدول، به شرکت‌کنندگان انگیزه می‌دهد تا بازی را رها نکنند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *