آموزش گوگل ترندز؛ چطور از این ابزار برای رشد کسب‌وکارمان استفاده کنیم؟

تصور کنید که چقدر خوب می‌شد اگر می‌توانستید آمار کلی و روند جستجوهای مردم سراسر جهان را به تفکیک منطقه جغرافیایی یا کشور در اختیار داشته باشید. به‌هرحال، چه از سر کنجکاوی باشد یا با هدف بهبود ابعاد مختلف کسب‌وکار، اطلاع از روندهای جاری همیشه می‌تواند سودمند باشد. خوشبختانه برای دستیابی به چنین آمار و اطلاعاتی به سرمایه کلان یا گوی بلورین نیاز ندارید، چراکه ابزاری به نام گوگل ترِندز (Google Trends) به‌رایگان در اختیار شما قرار دارد.
اما گوگل ترندز دقیقاً چیست، چطور باید از آن استفاده کرد و چگونه می‌توانید برای رشد و پیشرفت کسب‌وکارتان از آن بهره‌برداری کنید؟ در این مطلب به این سؤالات پاسخ خواهیم داد.

گوگل ترندز چیست؟

گوگل ترندز وب‌سایتی است که امکان مشاهده «ترِند» یا روند جستجوی کلمات کلیدی، موضوعات و عبارات موردنظر در طول بازه‌های زمانی خاص را فراهم می‌کند. از این ابزار قدرتمند می‌توان با اهداف مختلفی ازجمله تحقیق مقایسه‌ای درباره کلمات کلیدی و همچنین تشخیص رشد ناگهانی حجم جستجو به دلایل و مناسبت‌های مختلف به‌منظور انجام اقدامات مقتضی استفاده کرد.
گوگل ترندز آمار روندهای جستجو را از زمان شروع جمع‌آوری اطلاعاتش، یعنی از سال ۲۰۰۴ میلادی در اختیار عموم می‌گذارد. البته این ابزار سودمند در سال ۲۰۰۶ تحت عنوان Insights for Search عرضه و در سال ۲۰۱۲ با گوگل ترندز ادغام شد.
گوگل در ابتدا اطلاعات گوگل ترندز را زیاد به‌روزرسانی نمی‌کرد؛ به‌عنوان‌مثال، از ماه نوامبر سال ۲۰۰۶ میلادی تا ماه مارس سال ۲۰۰۷ هیچ آمار جدیدی در این سیستم ثبت نشد، اما از ماه ژوئن سال ۲۰۰۷ اطلاعات این سیستم به‌طور منظم به‌روز شده است. گوگل در سال ۲۰۱۳، قابلیت مشاهده و جستجوی ترندز یا روندهای جاری جستجو را برای یوتیوب، بخش جستجوی تصاویر و Google Shopping نیز اضافه کرد و از سال ۲۰۱۷ اطلاعات گوگل ترندز به‌صورت فوری و در لحظه به‌روز می‌شود.

گوگل ترندز چطور کار می‌کند؟

روش کار گوگل ترندز با ابزارهایی مانند Keyword Planner متفاوت است. اساساً Keyword Planner اطلاعات جستجوهای انجام‌گرفته را به‌صورت دقیق و مطلق نشان می‌دهد، اما اعداد و ارقام گوگل ترندز نسبی است؛ به این معنی که بیشترین حجم جستجو به‌عنوان ۱۰۰ و فقدان جستجو به‌عنوان صفر در نظر گرفته می‌شود؛ بنابراین اعداد گوگل ترندز واقعی نیست و تعداد واقعی مجموع جستجوهای انجام‌گرفته را نشان نمی‌دهد، بلکه حاکی از آمار اجمالی جستجو است.
گوگل ترندز

چگونه از گوگل ترندز استفاده کنیم؟

با مراجعه به صفحه اصلی وب‌سایت گوگل ترندز می‌توانید از قسمت بالا کشور موردنظر خود را انتخاب کرده و آمار محبوب‌ترین جستجوها را مشاهده کنید.
توجه داشته باشید که در مواردی که اطلاعات محلی وجود ندارد، آمار جهانی نمایش داده می‌شود.
با درج عبارت یا موضوع موردنظر در کادر مشخص‌شده می‌توانید آمار جستجوهای مربوط به آن را در بازه‌های زمانی و موقعیت‌های جغرافیایی مختلف مشاهده کنید. به‌علاوه، نواری در زیر عبارت جستجو شده قرار دارد که به کمک آن می‌توانید فیلترهای مختلفی را اعمال کنید. به‌عنوان نمونه، ما از کلمه کلیدی «سئو» استفاده کردیم.
گوگل ترندز
نموداری که در زیر این قسمت نمایش داده می‌شود روند علاقه‌مندی مردم یا حجم جستجو در بازه زمانی مشخص‌شده را نشان می‌دهد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *